נכס דיגיטלי - חשבונות מקוונים אינם בעלי ערך רב כמו הדברים שלך בפועלנכס דיגיטלי (aka מדיה דיגיטלית) הוא כל מידע אודותיך או שפותח באופן דיגיטלי הקיים במחשב או בהתקן אחסון אלקטרוני אחר, ובכל מקרה נגיש באמצעות האינטרנט. ישנן קטגוריות רבות שתחתיהן מדיה דיגיטלית נופלת, אך שתי הנפוצות ביותר הן נכסים עסקיים ונכסים אישיים. יש גם סוג שלישי של מדיה דיגיטלית - תוכנה - שבמסגרתה נשמרת תוכנה בדרך כלל. אף שלפעמים אפשר לבלבל את זה עם נכס דיגיטלי, זה אמור להבדיל בין השניים.


אם אתה הבעלים של נכסים עסקיים, יש לך נכסים דיגיטליים. אלה כוללים את התוכנה עצמה, כתובת הדואר האלקטרוני שלך, עיצוב האתר שלך והשרת שבו אתה משתמש לתחזוקתה. אם אין לך נכסים עסקיים, אז אלה נקראים נכסים לא עסקיים. נכסים לא עסקיים עשויים לכלול חשבונות לקוחות, רשומות מס, מסמכי נדל"ן, תמונות ורישומים דומים אחרים. אתה צריך לקבל גישה לנכסים אלה כדי לעשות עסקים.


נכסים דיגיטליים בדרך כלל מוגנים על ידי זכויות יוצרים או דיני פטנטים. אולם לא תמיד זה המצב. לפעמים הם עשויים להיות מוגנים על ידי חוקים אחרים, כגון חוק זכויות היוצרים Digital Millennium. לפני שתוכל להוריד או להעביר משהו באופן חוקי באמצעות מחשב, תחילה עליך לוודא שיש לך את המדיה הדיגיטלית הנכונה ואת הזכות לעשות זאת.


ישנם מספר סוגים שונים של זכויות קניין דיגיטליות. השניים הנפוצים ביותר הם זכויות פרסום או הפצה של עותקים, וזכויות לבצע או להציג את היצירה. האחרון הוא מה שמכונה בדרך כלל כאשר מישהו מוריד מוזיקה או סרטים מאתר, למשל. לאנשים יש גם זכויות קניין דיגיטאלי בכל הנוגע לגופי העבודות שלהם, למשל כשהם מעלים תמונות משלהם לאתרים כמו פייסבוק. יתכנו גם זכויות קניין דיגיטאלי בכל הנוגע לתוכנות מחשב, כולל קוד שמפעיל את כל התוכנית.


בעולם הדיגיטלי של היום, קל יחסית לקבל גישה לנכסים האינטלקטואליים שלך המאוחסנים במחשב שלך. אתה רק צריך לדעת איך. כאשר אתה מוריד פריט מאתר אינטרנט, למשל, לעתים קרובות תקבל גישה לספרייה הדיגיטלית של האתר. זו רק דרך לומר שהאתר הוא הבעלים של הפריט המדובר - בעצם, אתה מוריד למחשב שלך משהו ששייך לאתר עכשיו, למרות שאולי לעולם לא תראה אותו.


נכס דיגיטלי יכול לכלול הרבה דברים. לדוגמה, רשומות דיגיטליות בצורה של סרטונים או תמונות הופכות כיום יותר ויותר פופולריות. אנשים יכולים להעלות אותם לחשבונות מקוונים ולשמור אותם בחינם. אם אתה מעוניין להשתמש בנכס דיגיטלי מסוג זה בתכנון העיזבון או באסטרטגיה המשפטית שלך, יהיה עליך לחפש ולראות איזה סוג של פטורים מהקלטה מוגדרים במדינה שלך. החוקים משתנים במידה ניכרת, כך שתצטרך לעשות קצת מחקר.


מדיה דיגיטלית כוללת גם קבצי נתונים המאוחסנים במחשב שלך, כגון מיילים שנשמרו או מסמכים אחרים. אנשים רבים גם מאחסנים את המידע שלהם ברשתות החברתיות בצורה זו. אם אתה חושב להשתמש בנכס דיגיטלי מסוג זה באסטרטגיות שלך, עליך לדעת כי ישנם כללים ותקנות מסוימים החלים. קודם כל, אם אתה מנסה להסתיר את זהותך, יתכן שתתקשה מאוד להשתמש במדיה החברתית בצורה זו. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שאמנם אפשר להסתיר את הנכסים שלך בשיטה זו, אך אולי יהיה קצת קשה להשיג גישה לנכסים שלך כאשר אתה באמת זקוק להם, במקרה חירום.


אנשים רבים מופתעים מהעובדה שמספר הטלפון הסלולרי שלהם מאוחסן בספרייה ציבורית שכולם יכולים לראות. עם זאת, ניתן להסתיר מידע זה מאחורי שם, כלומר המספר שחיפשת באמצעות חשבון מקוון לא יופיע בספריות שהוחזרו. באופן דומה, אם ברצונך להגן על הבית הפיזי שלך או על רכושך מפני גנבים, חיוני שלא תפרסם מידע אישי בדף הבית או בבלוגים שלך. אולי שמעתם שאתרי מדיה חברתית משמשים האקרים להשגת מידע זה, אך זה פשוט לא נכון. הסיבה לכך היא שמידע המוצג כאן אינו יכול לשמש מישהו לביצוע פשע.

0 views0 comments